Server VPS – najważniejsze informacje

VPS (Virtual Private Server) tłumaczy się jako wirtualny, prywatny serwer. To komputer ciągle podłączony do sieci, na którym trzymane są pliki stron internetowych. Dzięki takim zabiegom serwisy są dostępne dla swoich użytkowników przez cały czas. Chcesz dowiedzieć się więcej o serwerze VPS? Przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest serwer VPS?

Serwer VPS jest jednym z rodzajów hostingu stron www. Ma dobre parametry oraz niewiele ograniczeń – dużą pamięć RAM na jeden proces przebiegający na stronie. Między innymi od tego zależy jak bardzo strona może być rozbudowywana oraz ile osób może przeglądać ją w jednym czasie. Niepodważalną zaletą serwera VPS jest jego dowolna konfiguracja – dostosujesz go więc do indywidualnych potrzeb projektu. Niektórzy uważają, że to również największa wada tego rozwiązania – zanim zacznie działać, musi zostać właściwie skonfigurowany. Ponadto, po pierwszej instalacji i ustawieniu VPSa należy przeprowadzać regularne aktualizacje jego oprogramowania oraz zabezpieczeń. Do jego obsługi najczęściej zatrudniany jest dodatkowy pracownik w firmie.

VPS – serwer zarówno prywatny, jak i wirtualny

VPS jest serwerem zarówno prywatnym, a więc jego parametry powinny być wyłącznie pod Twoją kontrolą. Natomiast nie warto zapominać o tym, że to rozwiązanie również wirtualne – nie jest zupełnie osobnym komputerem, który przystosujesz do swoich własnych potrzeb. Ta sama maszyna obsługuje wiele VPSów – zarówno Twojej strony, jak i innych przedsiębiorstw. W związku z tym tylko część parametrów możesz samodzielnie skonfigurować, inne są sztywne – dostosowane do konkretnej maszyny obsługującej Twój wirtualny serwer.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *