Jak zadbać o bezpieczeństwo domeny?

W dzisiejszych czasach utrzymanie bezpieczeństwa w internecie jest coraz trudniejszym zadaniem. Na szczęście istnieje jednak sporo różnych opcji, które pozwolą nam zabezpieczyć naszą domenę.
Warto wspomnieć chociażby o certyfikacie ssl.

Certyfikat ssl poświadcza wiarygodność domeny, a także właściciela danej domeny. W ten sposób nasza domena ma zagwarantowane bezpieczeństwo. Szyfrowanie danych między stroną a użytkownikiem jest bardzo dobre. Aby odpowiednio zaszyfrować dane, często wykorzystuje się certyfikat mający określoną długość klucza. Jeśli klucz jest dłuższy, to wówczas znacznie trudniej jest odszyfrować dane, które są przesyłane poprzez stronę. Zazwyczaj korzysta się z certyfikatów 128 czy też 256 bit.
Użytkownik będzie widział, że jest chroniony certyfikatem ssl, jeśli dostrzeże kłódkę na pasku adresu. To najprostsze oznaczenie tego certyfikatu.

Serwer dedykowany to serwer tzw. wydzielony. Firmy hostingowe oferują oddzielne komputery, których rolą jest działanie jak serwer. Zwykle z takiej opcji korzystają poczty internetowe czy strony www. Dobrym przykładem takiego serwera dedykowanego jest serwer vps. Taki serwer jest jednak zwirtualizowany. Można wówczas wykonywać bardzo podobne operacje. Możemy na nim instalować własne aplikacje oraz odpowiednio je konfigurować, aby były dopasowane do naszych, konkretnych potrzeb. W ten sposób mamy nad wszystkim pełną kontrolę.
Zarówno certyfikaty ssl, jak i serwery dedykowane czy serwery vps są dobrymi przykładami na odpowiednie zadbanie o swoją domenę. Pozwalają na wiele różnych możliwości.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *