Czym jest serwer?

Serwery są programami, dzięki którym użytkownik ma dostęp do setek stron internetowych w każdej chwili. Jednym z najbardziej znanych serwerów na świecie jest serwer WWW – World Wide Web.

Dzięki protokołowi komunikacyjnemu HTTP następuje połączenie z daną stroną internetową i z przeglądarką. Przeglądarka internetowa pobiera daną stronę dzięki temu połączeniu. Jest ona pośrednikiem, który przenosi określone informacje z serwera, do naszego laptopa lub komputera.
Najprościej mówiąc, serwer WWW jest swego rodzaju magazynem przechowującym pliki stron internetowych.

Czym natomiast jest SSL? Jest to skrót od słów Secure Socket Layer. SSL odpowiada głównie za ochronę bezpieczeństwa danych znajdujących się w Internecie. SSL powstał ponad 20 lat temu, stworzyła go amerykańska firma. SSL transmituje zaszyfrowane dane między komputerem a serwerem. Stanowi on gwarancję bezpieczeństwa w sieci, co jest niezwykle ważnym aspektem podczas poruszania się w tej sferze.

Serwery dedykowane są inaczej nazywane wydzielonymi. Serwery dedykowane to osobne komputery, które są serwerem dla określonego usługobiorcy. Umożliwiają one instalację oprogramowania oraz konfigurację systemu operacyjnego. Serwery dedykowane są wykorzystywane głównie przez firmy, które oferują usługi internetowe (np. radia internetowe, poczta, serwer www, czat, hosting).
Te wszystkie narzędzia są niezbędne w wielu firmach. Korzystają z nich także osoby indywidualne. Są ogromnym ułatwieniem podczas poruszania się w sieci internetowej.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *