Certyfikaty SSL: podstawowe informacje

Certyfikat SSL daje nam informacje, że wszystkie dane przesyłane między komputerem użytkownika a serwerem są szyfrowane, czyli niemożliwe do odczytu przez osoby postronne, które wychwytują w prosty sposób dane przesyłane ze wszystkich komputerów na przykład w sieci lokalnej.

Dlaczego musimy posiadać certyfikat SSL?

Posiadanie certyfikatu SSL jest bardzo ważne, gdy prowadzimy sklep internetowy lub wtedy, gdy mamy stronę, za pośrednictwem której użytkownicy przesyłają nam swoje prywatne dane. Wszystkie fora internetowe, a także strony, na których użytkownicy zakładają swoje konta powinny być bezwzględnie zabezpieczone certyfikatami SSL. Jeśli ich nie mamy skazujemy się nawet na niższą pozycję w Google, bo wyszukiwarka promuje te strony, które mają solidne zabezpieczenia.

Gdy implementujemy sobie certyfikat SSL, zmienia się adres naszej strony na https z http. Po tym właśnie, podobnie jak po znaku zielonej kłódki, można poznać, że strona ma certyfikat SSL i że jest bezpieczna.

Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL. Jedne z nich są oferowane w pakiecie przez serwery dedykowane, inne trzeba oddzielnie wykupić. Na konieczność poczynienia dodatkowej inwestycji na pewno powinny być przygotowane sklepy internetowe, w przypadku których zaimplementowanie podstawowego certyfikatu SSL nie będzie wystarczające. Podstawowy certyfikat SSL jest dobry dla blogów hobbystycznych prowadzonych na WordPress, a nie na strony banków, czy na strony, za pośrednictwem których dokonuje się na przykład płatności kartą płatniczą.

Written by Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *